23 Ağustos 2017 Çarşamba

Döner Dönmez


Bu yıl kısa bir sürede olsa küçük molalarla, bir göçebe misali oradan oraya yaptığımız tatilden sonra eve dönmek bahar havasında alınan derin bir nefes gibiydi. Dönünce gerçek dünyaya da balıklama dalıyorsunuz tabii. Sanki dönmenizi kapıda bekleyen bir sürü şey var. Beklesinler sırayla yapmaya başlıyorum işlerimi.
Mutfaktaki bulaşık makinesinin üzerine örtüyü yapalı uzun zaman oldu hatta birkaç farklı kumaş ile yaptığım için değiştirerek kullanma imkanı da sağlıyor bu bana. Beyaz eşyaların o görüntülerinden benim gibi sıkılanlar için pratik. 
Arada lavantalar,bazen güller bazen ağaç dalları bile evde kullandığım tamamlayıcı objeler.

Lavabonun büyük olması bana bir şeyleri yıkamada büyük kolaylık sağlıyor. İkea da ki çift bölmeli olan lavabolardan almak istemiştim ama mutfak planı onun ölçülerine pek uymadı. Şimdi bakıyorum da pek de gerekli değilmiş. Boşuna yer işgal ederdi mutlaka. 


Mevsim yaz olunca da mutfakta geçirilen zamanı daha kısa tutuyorum ben. Hatta pek yemek yapmak bile istemiyorum. Böyle tariflerde tam da bu durumlar için ideal. 

FIRINDA PEYNİR
MALZEMELER
500 gr peynir
4 iri domates
2 diş sarımsak rendesi
2 yemek kaşığı zeytinyağ
1 büyük soğan (piyazlık doğranacak)
tuz,karabiber

YAPILIŞI
Yağlı kağıdı kişi sayısına göre yemek tabağı büyüklüğünde kesin ve bir tarafına en alta birkaç domates dilimi yayıp,üstüne soğan,iki dilim peynir ve tekrar domates koyun. (Ben Ayvalık dan aldığımız karabiberli saganaki peyniri kullandım. Beyaz peynir dahil istediğiniz peyniri kullanabilirsiniz.)En üste sarımsak serpip,tuz ve karabiberini attıktan sonra yarım kaşık kadar zeytinyağ gezdirin. 
Sonra yağlı kağıtları domatesli peynirlerin üzerine kapatıp kenarlarını da hava almayacak şekilde sıkıca burarak kapatın. Yada bohça şeklinde de kapatabilirsiniz. 120 dereceye ısıtılmış fırında 20 dakika kadar pişirin. Yanında veya üzerine koyarak ekmek dilimleri ile servis yapabilirsiniz. Ekstra lezzet için ekmek dilimlerinin üstüne sarımsak sürerek de tatlandırabilirsiniz.
Kolay ve inanılmaz lezzetli oluyor. tavsiye ederim.  

Afiyet olsun
1 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...